Archiwum kategorii: Koło Gospodyń Wiejskich Zawada

Smacznie i z humorem – Dzień kobiet w Zawadzie

Koło Gospodyń Wiejskich z Zawady w przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet zorganizowało spotkanie w Centrum Oświatowo-Kulturalnym w Zawadzie. Gośćmi specjalnymi były Panie z zaprzyjaźnionego KGW w Stasiówce. W programie spotkania był kabaret „Być kobietą, być kobietą…” oraz wiersze i piosenki o kobietach. Czytaj dalej Smacznie i z humorem – Dzień kobiet w Zawadzie

Świętowały pierwsze urodziny

Rok temu panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie przyjmowały gratulacje w zwiazku z reaktywoaniem Koła. Dziś, w obecności zaproszonych gości, świętowały pierwsze urodziny. Na stole stał pyszny tort i szampan, którym wzniesiono toast. Członkinie przygotowały smakołyki, gdyż tego dnia obchodzone jest inne święto – Dzień Kobiet. Były życzenia, kwiaty, słodkości i miła atmosfera. Panie życzyłyby sobie, aby takich dni w roku było jak  najwięcej.

Czytaj dalej Świętowały pierwsze urodziny

KGW ZAWADA

ZARZĄD KGW ZAWADA

GM. DĘBICA

Przew. Stanisława Rakoczy

zastępca przew. Agnieszka Dec

zastępca przew. Elżbieta Szpara

sekretarz-kronikarz  Wiesława Mormol

skarbnik Agata Słomba

czł. zarządu Barbara Gawron
Koło zrzesza 25 członkiń

Siedziba KGW

Dom Parafialny

Zawada 147

tel. 606308362

 

Motto naszej pracy :

„ Pielęgnujmy dawne przodków obrzędy

To co weszło w zwyczaj

Niech zwyczajem zostanie

 A to co było, cośmy od Ojców usłyszeli

Lub sami jeszcze widzieli

Przekażmy tym, co po nas będą

Bo tam gdzie przeszłość

Tam i przyszłość będzie.”

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie ma tradycje osadzone jeszcze w latach 60-tych, jednak  w obecnych strukturach działa od marca 2011 r. Wszystko za sprawą Stanisławy Rakoczy, która zamieszkała w Zawadzie, i mając wieloletnie za sobą doświadczenia w pracy KGW, postanowiła reaktywować Koło. Szkoda było patrzeć jak marnują się pomysły pań i potencjał, który w nich tkwi. Dlatego też bardzo szybko odpowiedziały panie na apel reaktywowania Koła. Wyraziły swoją przynależność i zrzeszone postawiły sobie za cel, swoimi pomysłami integrować mieszkańców sołectwa od najmłodszych po seniorów.

Chcemy zacząć zmieniać naszą wieś, w  wioskę marzeń. Skupione w naszej organizacji, chcemy być aktywne, chcemy kultywować tradycje lokalne, regionalne, promować swoją wieś i gminę, propagować zdrowy styl życia, łączyć tradycje z nowoczesnością, poprzez różnego rodzaju spotkania, przez które będzie można bardziej budować więzi międzyludzkie, których coraz bardziej wszędzie brakuje.

Chcemy się wspólnie spotykać, poznawać ciekawych ludzi, brać udział w różnego rodzaju konkursach, prezentacjach. Koło Gospodyń Wiejskich jest otwarte na wszelkie formy współpracy. Nasze Panie to kobiety dobrze zorganizowane, łączące obowiązki żony, matki gospodyni domowej oraz działaczki społecznej.

Odzwierciedleniem naszej pracy jest zawsze do wglądu Kronika Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie. Ponieważ patronką gospodyń wiejskich jest św. Marta, członkinie postawiły sobie za cel, aby mieć wizerunek patronki. Panie z Koła obraz mają, a sponsorami  obrazu byli   Państwo Alicja i Lech Mazurowie z Zawady.

 

DZIAŁALNOŚĆ KOŁA 2011 r.

 

Rok 2011 minął  i po rocznej działalności Koło KGW w Zawadzie  odniosło wiele sukcesów :

– Spotkanie Inauguracyjne – marzec,

– udział  VII Forum Kobiet Wiejskich w Rzeszowie,

– udział  Dzień Kobiety Aktywnej ,

– udział wizyta studyjna w Gminie Strzyżów,

– spotkanie integracyjne w Żarnowej,

– „XX Gminy Konkurs Plastyki Obrzędowej  Świąt Wielkanocnych”- Kozłów   – I miejsce,

-Uroczyste Śniadanie Wielkanocne w sołectwie,

-V Powiatowy Konkurs na Pisankę i Plastykę Obrzędową Świąt Wielkanocnych – 

    wyróżnienie ,

 – Konkurs Wielkanocny organizowany przez Urząd Marszałkowski woj. podkarpackiego,

    Koło przygotowało 48 potraw do degustacji – I miejsce,

–   Festyn Rodzinny 26.06. 2011 r. – degustacje potraw regionalnych,

– Gospodynie z Zawady brylowały w stolicy – swoje specjały stołu wiejskiego z Podkarpacia

   prezentowały na XII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „ Przyjaźni Środowisku”-

   w Pałacu Prezydenckim,

– konkurs –  „Najsmaczniejszy pieróg Gminy Dębica ”,

 – wieniec dożynkowy dziękczynny za 25 lat Dróżek Różańcowych,

– konkurs „ Czym Chata   Bogata – Niedzielna Gościna ” w  Pustyni –  I miejsce

– I  Integracyjny Zjazd KGW powiatu Dębica, KGW w Zawadzie gościło członkinie z 18 kół, władze wojewódzkie, powiatowe, gminne( około 160 osób),

– Spotkanie –wymiana doświadczeń w gminie Strzyżów sołectwo Dobrzechów-” Gospodynie na scenie- praktyczne, zaradne, aktywne ” ( 19 listopada 2011 r.) –  nasze Panie prezentowały swoje prace: hafty, obrazy, serwety,

-udział w konkursie kronik – gmina Łańcut  sołectwo Albigowa,

 – wspólne spotkanie – Jak dziadkowie Święta przeżywali .

 

Nie sposób wykazać wszystkich form naszej działalności. Panie ugotują, upieką, stół nakryją, haftują, szydełkują, bukiety z warzyw wykonują, specjalizują się w pieczeniu chlebków zawadzkich na stoły weselne i różne uroczystości.

    W swoich działaniach mamy duże poparcie  Pana Wójta Gminy Dębica Stanisława Rokosza, Przew. Rady Gminy Dębica Piotra Żybury, Pani Dyrektor CKiB Gminy Dębica Agnieszki Żurek. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Pomocy  Wsi Zawada, z Parafialnym Zespołem Caritas, z Radą Sołecką, z Zespołem Szkół w Zawadzie, gdzie korzystamy dużo z życzliwości dyrekcji  przy organizowaniu spotkań.