Archiwum kategorii: Wrzesień 2011

Konferencja Prasowa w Centrum Edukacji Ekologicznej

W Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej o godzinie 10.00 5 września 2012r. odbyła się Konferencja Prasowa, która dotyczyła organizowanej przez Stowarzyszenie Eko-Gmina Dębica, przy współudziale Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica i Partnera z Małopolski – Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w dniach 24-25 września 2012r. w CKIB – Konferencji „DEKO-EKO dla szkół – czyli zbiór sprawdzonych sposobów na kształtowanie postaw proekologicznych wśród dziecii młodzieży”.

Czytaj dalej Konferencja Prasowa w Centrum Edukacji Ekologicznej

Dożynki Powiatowe

11 września 2011 r. uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie koncelebrowaną przez J.E. Biskupa Władysława Bobowskiego rozpoczęły się uroczystości Dożynek Powiatowych, współorganizowanych w roku bieżącym wraz z Gminą Dębica oraz Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie – Osiedlu. Podczas Eucharystii zostało poświęconych 53 dożynkowych wieńców przywiezionych przez sołectwa gmin powiatu dębickiego, a także rolników spoza terenu ziemi dębickiej, by złożyć dziękczynienie, za spokojny rok, za zebrane plony i prosić  o urodzaj na przyszły rok. Po Mszy świętej barwny korowód wraz z gospodarzami samorządów: Starostą Dębickim Władysławem Bielawą i Wójtem Gminy Dębica Stanisławem Rokoszem udał się do Pustyni, gdzie nastąpiła dalsza część dożynkowego świętowania.

Najważniejszym momentem dożynek jest „Ceremoniał przekazania chleba”. Starostowie tegorocznych Dożynek p. Stanisława Mormol i p. Marek Miazga podarowali Staroście i Wójtowi bochen chleba – symbol urodzaju i dostatku, który został rozdzielony pomiędzy uczestników uroczystości.

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów dożynkowych jest wicie wieńców. 37 takich misternie wyplecionych, okazałych, o tematyce religijnej, zachwycało uczestników święta plonów. W części artystycznej zaprezentowała się między innymi kapela i zespół „Wisłoczanie”. Tradycyjnie podczas dożynek zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie „Rolnik Roku 2011 r”. W tym dniu odbył się także konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Dębica pn. „Czym chata bogata – niedzielna gościna”.

Organizatorami konkursu była Lokalna Grupa Działania Partnerstwo 5 Gmin w Ropczycach oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie – Osiedlu. Celem konkursu była promocja i rozpowszechnianie wiedzy na temat tradycji związanej z przygotowaniem potraw regionalnych, estetyka podania i zwyczajami przyjmowania gości. Komisja konkursowa

w składzie: przewodnicząca: Janina Kuźniar – Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich  w Rzeszowie, Marek Szymaszek – artysta plastyk oraz Iwona Pikuła – Chłopek – przedstawicielka Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo 5 Gmin w Ropczycach. Po degustacji             i ocenie przygotowanych stołów komisja postanowiła przyznać:

I miejsce – KGW z Zawady

II miejsce – KGW Stasiówka

III miejsce – KGW Brzeźnica

IV miejsce – KGW Paszczyna

V miejsce – KGW Stobierna

oraz dwa wyróżnienia dla KGW Nagawczyna i KGW Pustków.

Fundatorami nagród w konkursie była Lokalna Grupa Działania Partnerstwo 5 Gmin w Ropczycach oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie – Osiedlu.

Centrum Kultury i Bibliotek składa serdeczne podziękowania: Firmie Handlowo – Usługowej „Edward Babicz” – Dębica, Edward Klabacha & Krzystyniak  Firma Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych  w Pustkowie, Stanisław Jedliński – Firma Olimp Labs Nagawczyna, Andrzej Przybyłowicz – Firma Pan – Bud w Pustkowie – Osiedlu oraz Hotel „Polonez” w Dębicy.

 

Elżbieta Dzikowska w CKiB oraz w ZS w Pustkowie-Osiedlu!

„Podróż dookoła świata…”

5 września 2011 r. na terenie gminy Dębica zagościła Pani Elżbieta Dzikowska –Historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, autorka wielu programów telewizyjnych, audycji radiowych, filmów dokumentalnych oraz książek: „Niełatwo być Indianinem”, „Limańskie ABC”, „Tropem złota”, „Hombre”, „Vilacamba – ostatnia stolica Inków”, „Czarownicy”, „Polacy w sztuce świata”, serii książek „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce”. W latach 1964-1981 pracowała w redakcji Kontynentów. Zwiedziła wówczas całą Amerykę Łacińską. Od połowy lat siedemdziesiątych zaczęła podróżować z mężem Tonym Halikiem. Po jego śmierci zajęła się popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce. Podczas spotkania opowiedziała, prezentując materiał fotograficzny,      o swoich podróżach, Prezentacja oraz wykład wygłosiła w Zespole Szkół w Pustkowie – Osiedlu dla uczniów i lokalnej społeczności. Następnie w Domu Kultury w Pustkowie – Osiedlu można było zakupić książkę „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce” z autografem. Organizatorzy postarali się, aby Pani Elżbieta miała możliwość poznać walory naszej gminy – dzięki temu wyraziła chęć opisania ich w swoich publikacjach.