Archiwum kategorii: Październik 2011

Eliminacje Gminne do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej.

27 października w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie – Osiedlu odbyły się  Gminne Eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej.

Jury w składzie: Przewodniczący – Bronisława Pasik – bibliotekarz, zastępca dyrektora CKiB w Pustkowie – Osiedlu oraz członkowie – Zdzisława Malec – polonista, Elżbieta Chmura – polonista, Maria Wojnarowska – pedagog, podczas tegorocznych eliminacji postanowiło przyznać:

Czytaj dalej Eliminacje Gminne do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej.

Aktor Marek Siudym w CKiB

MAREK SIUDYM gościł w CKIB w związku z uroczystościami u podnóża Góry Śmierci w Paszczynie, gdzie mieścił się hitlerowski obóz pracy – miejsce kaźni tysięcy więźniów różnych narodowości. W ostatnich dniach otwarto tutaj szlak w ramach „Parku historycznego Pustków – Blizna – droga pamięci i pojednania”. Nadano również Europejskiemu Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie-Osiedlu imię księżnej Heleny z Reyów Jabłonowskiej, która z narażeniem własnego życia pomagała więźniom. Ocaleni mówili o niej „nasza Matka”.

Nadanie imienia Heleny z Reyów księżnej Jabłonowskiej Europejskiemu Centrum Pamięci i Pojednania

W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego świadomości. Takim doniosłym wydarzeniem było nadanie Europejskiemu Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie – Osiedlu imienia Heleny z Reyów księżnej Jabłonowskiej. Uroczystość odbyła się 5 października 2011 r. Patronat Honorowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. O godzinie 10.00 – zaproszeni goście i cała społeczność zgromadzili się u podnóża Góry Śmierci w Paszczynie, gdzie nastąpiło symboliczne otwarcie szlaku historycznego w ramach „Parku historycznego Blizna – Pustków – droga pamięci i pojednania”. Jest to hołd dla pomordowanych od społeczności gminy Dębica. Pamiątkową tablicę odsłonił pan Stanisław Ładziak – były więzień obozu pracy przymusowej w Pustkowie. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli drogą cierpienia pod pomnik główny.

Czytaj dalej Nadanie imienia Heleny z Reyów księżnej Jabłonowskiej Europejskiemu Centrum Pamięci i Pojednania

II Bal Przedsiębiorców

1 października w Pustkowie Osiedlu odbył się II Bal Przedsiębiorców zorganizowany przez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica dla sponsorów, darczyńców i współorganizatorów, dzięki którym możemy organizować imprezy kulturalno – rozrywkowe. Dla wszystkich tych, którzy wspierają wszelkie działania i przyczyniają się do podniesienia świadomości kulturowej mieszkańców naszej Gminy. Ponadto Bal ten miał charakter charytatywny. Fundusze zgromadzone ze sprzedaży cegiełek przeznaczony był na bezpłatne zajęcia artystyczne dla dzieci z rodzin najuboższych z terenu Gminy Dębica.

Czytaj dalej II Bal Przedsiębiorców