Archiwum kategorii: Marzec 2012

XXI Konkurs Plastyki Obrzędowej Świąt Wielkanocnych

Serdecznie zapraszamy na XXI Konkurs Plastyki Obrzędowej Świąt Wielkanocnych  w Gminie Dębica, który odbędzie się w Zespole Szkół w Brzeźnicy 25. marca o godz. 13.00. Konkurs przybliża piękną, rodzinną tradycję Świąt Wielkanocnych poprzez ukazanie własnoręcznie wykonanych ozdób izb mieszkalnych i atrybutów świątecznych. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i uczniowie ze szkół Gminy Dębica prezentują różne wątki tematyczne, motywy dekoracyjne, techniki stylistyczne oraz przybliżają bogatą symbolikę atrybutów Świąt Wielkanocnych – palm, pisanek – oraz ich role w danych wierzeniach społeczności wiejskiej.

Czytaj dalej XXI Konkurs Plastyki Obrzędowej Świąt Wielkanocnych

Szukam karnawałowych wspomnień i tych, którzy jeszcze pamiętają dawne czasy, pytam o ich pierwsze bale…

„Walca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe zwyczaje i anegdoty” jest to tytuł niezwykłej książki napisanej przez szczególnego dla nas historyka sztuki, a mianowicie Zofii Jabłonowskiej – Ratajskiej, wnuczki Heleny z Reyów księżnej Jabłonowskiej. Autorka z dużą lekkością i humorem opisuje w niej przedwojenne zwyczaje karnawałowe polskiej arystokracji i ziemiaństwa, powojenne bale w czasach PRL-u, na współczesnych Balach Debiutantów kończąc. W treść książki wplecione są fragmenty „słynnego niebieskiego zeszytu” – pamiętnika Heleny Reyówny, fotografie oraz wycinki z przedwojennej prasy, które wspaniale oddają ducha tamtych czasów.

Czytaj dalej Szukam karnawałowych wspomnień i tych, którzy jeszcze pamiętają dawne czasy, pytam o ich pierwsze bale…

Narty bez śniegu, nauka pieczenia i dobra zabawa – Dzień Kobiet w Stobiernej

8. marca w Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej, na obchody swojego święta, przybyło kilkadziesiąt Pań z Gminy Dębica. Pierwszym punktem Dnia Kobiet w Stobiernej była nauka jazdy na nartach… bez śniegu. Gość specjalny – Pan Leszek Żyłka – nauczyciel wychowania fizycznego i instruktor narciarstwa, zaprezentował sprzęt narciarski, balans ciała na stoku oraz ćwiczenia zarówno dla  narciarzy, jak i dla osób spędzających długie godziny przed komputerem.

Czytaj dalej Narty bez śniegu, nauka pieczenia i dobra zabawa – Dzień Kobiet w Stobiernej