„Zaczarowane Święta” finałem projektu

W świątecznej atmosferze kończymy interdyscyplinarny projekt pt. „Jak znaleźć w śmietniku pomysłów bez liku”. Dzieci uczestniczące w tym przedsięwzięciu od września brały udział w warsztatach artystycznych, podczas których stworzyły kukiełki z wszelkich materiałów wtórnych, ekologicznych, odpadów. Pobudzając swoją kreatywność uczyły się jak wykorzystać zbędne przedmioty z których wyczarowały postacie do teatru lalkowego oraz elementy scenografii. Finałem działań projektowych było powstanie spektaklu pt. „Zaczarowane Święta” na podstawie baśni „Piękna i Bestia”. W przedstawianiu brały udział nie tylko kukiełki Pani Imbryk, Bryczek, Świecznik, Zegar, ale również inne związane z baśnią i świętami Bożego Narodzenia. Sztuka jest połączeniem teatru lalek i gry aktorskiej oraz elementów musicalu, gdyż pojawia się tam mnóstwo układów choreograficznych (nawet na rolkach) oraz piosenek w wykonaniu młodszych i starszych aktorów. Spektakl miał swoją premierę 19 grudnia 2017r. na scenie Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu. Kolejne przedstawienia odbyły się 20 i 21 grudnia.

Ta niezwykle romantyczna baśń wnosi mądre przesłanie o tym, że prawdziwe piękno bywa czasem ukryte i mieści się dużo głębiej niż może się wydawać. W świecie, w którym atrakcyjny wygląd zajmuje miejsce pierwszorzędne, w którym głębia i wnętrze człowieka spychane są na dalszy plan, warto właśnie do tej bajki wracać i przypominać, że prawdziwe piękno bywa ukryte.

Łącznie przedstawienie obejrzało około 700 widzów zarówno dzieci jak i dorosłych, w tym grupy zorganizowane uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy i Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu. Przy okazji spektakli w Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu zorganizowano kiermasz świątecznych ozdób i słodkości, przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Pustkowie-Osiedlu. Była to forma akcji charytatywnej z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz Marysi i Krzysia chorych na mukowiscydozę.

W przedstawieniu wystąpiły dzieci biorące udział w działaniach projektu oraz gościnnie aktorzy Grupy Teatralno-Kabaretowej ŻABA, którego instruktorem jest Pani Dorota Bielatowicz. Reżyserem i scenarzystą spektaklu była Pani Agnieszka Banach, choreografię opracowała Pani Justyna Bezak, natomiast za warsztaty plastyczne, przygotowanie kukiełek i scenografii odpowiadały Panie Anna Magierska i Urszula Gurga.

Projekt jest inicjatywą grupy nieformalnej „Przestrzeń Kultury – Zespół Inicjatyw Kulturalnych” w składzie Natalia Osora, Anna Wolicka, Katarzyna Matubowska przy ścisłej współpracy Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica oraz Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu.

Projekt „Jak znaleźć w śmietniku pomysłów bez liku” dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu – i Lokalnych Partnerów: Jednostki Samorządu Terytorialnego: gmina Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmy: TIKKURILA POLSKA S.A. i FIRMA OPONIARSKA DĘBICA S.A.