Zapraszamy na Festiwal Konfitur do Stobiernej

Festiwal Konfitur odbędzie się 31 sierpnia 2013r. na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00 i potrwa do godz. 22.00.Odbiorcami przedsięwzięcia są wszyscy mieszkańcy gminy Dębica. Impreza i zaplanowane podczas jej przebiegu atrakcje mogą równorzędnie zainteresować dzieci, młodzież, jak i dorosłych.

 

Szczególną grupą docelową są Koła Gospodyń Wiejskich, które aktywnie włączą się w organizację imprezy stając w szranki w konkursie pod nazwą "Jesienne Stoły". Ponadto każdy będzie mógł wziąć udział w „Turnieju Nalewek Galicyjskich", pod warunkiem zgłoszenia trunku własnej roboty  w terminie wskazanym przez Organizatora oraz poprzez wypełnienie karty zgłoszeń i zapoznaniem się z regulaminem.

Geneza organizacji Festiwalu Konfitur tkwi w chęci podzielenia się ze zgromadzoną publicznością swoją wiedzą, pasją i przepisami na temat ulubionych przetworów, konfitur oraz nalewek. Inicjatywa ta ma na celu utrwalanie wiedzy o produktach regionalnych, przepisach i recepturach przekazywanych  z pokolenia na pokolenie, a także na promocję zdrowego żywienia w tradycyjnej kuchni regionu. Organizacja przedsięwzięcia pozwoli ponadto ocalić od zapomnienia tradycyjne metody przygotowania przetworów z warzyw i owoców.

Wybór miejsca realizacji inicjatywy jest nieprzypadkowy, ponieważ Festiwal Konfitur swoim motywem przewodnim nawiązuje ściśle do prowadzonej przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej działalności na rzecz zachowania bioróżnorodności tradycyjnych odmian roślin oraz ochrony dorobku kulturalnego, jakim niewątpliwie są przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy na przetwory. Po dokonaniu oceny przez Jury konkursowe nastąpi degustacja potraw przez zgromadzoną publiczność oraz możliwość dopytania pań z Kół Gospodyń Wiejskich o przepisy  i sposoby ich przyrządzania.

 

Do współorganizacji przedsięwzięcia włączył się Gród Słowiański ze Stobiernej, który w dniu 31 sierpnia otworzy dla wszystkich chętnych swoje wrota i w godzinach od 11.00 do 20.00 bilety wstępu będą ze zniżką 50 %. Ponadto podczas Festiwalu Konfitur wojowie przedstawią scenkę rodzajową o życiu Słowian wraz z pokazem walk oraz pokaz tańca z ogniem (ok godziny 20.00)

 

Zapraszamy wszystkich również do Parku Owadów i Pajęczaków, który znajduje się 200m od grodu, gdzie podziwiać można kilkanaście owadów wykonanych z niezwykłą perfekcją
i powiększonych 100 krotnie.