Tradycje Wielkanocne w Gminie Dębica

Pomimo zimowej aury, w niedzielę 18 marca 2018r., wiosna zawitała do Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy, a to za sprawą wydarzenia pod nazwą „Tradycje Wielkanocne w Gminie Dębica.”

Wnętrze sali gimnastycznej  na kilka godzin wypełniły stoiska z wielkanocnymi potrawami oraz ozdobami świątecznymi.

Na początku słowa powitania skierowała do uczestników imprezy pani Stanisława Piłat – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy, następnie przybyłych Gości powitał Dyrektor CKiB – pan Marcin Ciszek. Wójt Gminy Dębica – pan Stanisław Rokosz złożył na ręce pani Poseł Krystyny Skowrońskiej bukiet kwiatów     z okazji niedawno obchodzonych imienin, jednocześnie składając życzenia wszystkim solenizantom. Pani poseł podziękowała za życzenia i za zaproszenie na wydarzenie, podkreślając jak ważna jest dbałość o tradycje. W hierarchii dzisiejszego świata, którym rządzi komercja zaczyna brakować miejsca na najważniejsze dla człowieka wartości. Szczególnie ważna jest więc troska o tradycje. Świąteczne dni dla wielu z nas są być może jednymi z niewielu momentów w ciągu roku, które możemy spędzić z rodziną. Cieszymy się swoją obecnością przy stole, na którym znajdują się tradycyjne potrawy regionu przygotowane w naszych domach według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, otaczają nas symbole i motywy Świąt Wielkiej Nocy.  Dzięki nim nie zatracamy tożsamości, podkreślając naszą odrębność od innych narodów i kultur.

W ramach wydarzenia Koła Gospodyń Wiejskich oraz  Kluby Seniora z terenu Gminy Dębica zaprezentowały regionalne specjały świąteczne. Prezentowane wielkanocne potrawy kusiły wyśmienitym aromatem, smakiem oraz mistrzowskim wyglądem. Na stołach królowały babki piaskowe, mazurki, pasztety oraz wiele innych potraw tradycyjnie kojarzonych ze Świętami Wielkiej Nocy, których smak mogli ocenić uczestnicy imprezy. Wnioski po degustacji wystawianych kulinariów nasuwały się same – tradycja potrafi być naprawdę pyszna.

Poza bogactwem kulinarnym, wszyscy uczestnicy spotkania mogli cieszyć oko niesamowitymi dekoracjami przygotowanymi przez uczniów szkół z terenu Gminy Dębica. Wielkanocny stół to wizytówka każdego domu w czasie świąt. W sklepach pełno jest różnorodnych dekoracji: kolorowych pisanek, zajączków czy wiklinowych koszyczków. Jednak w dobie masowej produkcji szukamy przedmiotów unikatowych. Nietypowe własnoręcznie wykonane przez młodzież świąteczne ozdoby oraz kolorowe dekoracje przykuwały uwagę oraz zachwycały pomysłowością              i oryginalnością.

Organizatorzy serdecznie podziękowania za przygotowanie stołów wielkanocnych       i uczestnictwo w wydarzeniu kierują do:

Koła Gospodyń Wiejskich z Paszczyny, Koła Gospodyń Wiejskich z Podgrodzia, Koła Gospodyń Wiejskich z Zawady, Koła Gospodyń Wiejskich z Pustkowa, Koła Gospodyń Wiejskich z Nagawczyny, Koła Gospodyń Wiejskich ze Stasiówki, Koła Gospodyń Wiejskich z Brzeźnicy

Klubu Seniora Pustynia, Kozłów, Kędzierz; Klubu Seniora ze Stasiówk; Klubu Seniora Gumniska, Braciejowa; Klubu Seniora z Głobikowej; Klubu Seniora z Latoszyna; Klubu Seniora z Pustkowa; Klubu Seniora ze Stobiernej; Klubu Seniora Brzeźnica, Brzeźnica Wola; Klubu Seniora z Paszczyny; Klubu Seniora z Podgrodzia; Klubu Seniora z Zawady; Klubu Seniora z Nagawczyny; Klubu Seniora Pustków-Osiedle, Kochanówka

Publicznej Szkoły Podstawowej z  Brzeźnicy, Zespołu Szkół z Głobikowej, Publicznej Szkoły Podstawowej z Gumnisk, Zespołu Szkół z Latoszyna, Publicznej Szkoły Podstawowej z Nagawczyny, Publicznej Szkoły Podstawowej  z  Paszczyny, Zespołu Szkół z Podgrodzia, Zespołu Szkół z Pustkowa, Zespołu Szkół z Pustkowa-Osiedla, Zespołu Szkół z Pustyni. Publicznej Szkoły Podstawowej ze Stasiówki, Publicznej Szkoły  Podstawowej ze Stobiernej, Zespołu Szkół z  Zawady.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy z rąk pani Poseł Krystyny Skowrońskiej oraz Wójta Gminy Dębica pana Stanisława Rokosza otrzymali okolicznościowe podziękowania oraz upominki.

Podczas wydarzenia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z STOWARZYSZENIEM INICJATYW SPOŁECZNYCH „NOWE MOŻLIWOŚCI” zorganizował akcję charytatywną z której dochód przeznaczony zostanie na rzecz dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Dębica.