ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE DĘBICA

W ubiegłą sobotę obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gmina Dębica świętowała podobnie jak w ubiegłych latach 10 i 11 listopada 2017r.

10 listopada odbył się IX Gminny Bieg Niepodległości. W tym roku w biegu wzięło udział prawie 400 uczestników z terenu gminy Dębica jak i okolic. Wszyscy uczestnicy startowali w 6 kategoriach wiekowych: przedszkole, klasy I szkół podstawowych, klasy II-III szkół podstawowych, klasy IV-VI szkół podstawowych, klasy VII szkół podstawowych oraz I-III Gimnazjum, a także dorośli. Trasa biegu prowadziła ulicami Brzeźnicy, która dla najmłodszych uczestników wynosiła 300 m, a dla najstarszych blisko 2 km. Dla najlepszych biegaczy organizatorzy przygotowali pamiątkowe medale, a spośród wszystkich uczestników rozlosowano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pamiętajmy, że w czasie Biegu Niepodległości rywalizacja nie jest najważniejsza. Liczy się przede wszystkim idea upamiętnienia osób, które walczyły o Niepodległość Polski oraz integracja uczestników biegu.

W tym samym dniu w godzinach wieczornych w Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu odbyła się uroczysta Wieczornica, która rozpoczęła się od powitania gości przez Dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Marcina Ciszka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dębica pana Piotra Żyburę. Lekcję historii w postaci montażu słowno-muzycznego pt. „Tęsknota Latarnika” zaprezentowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy, przygotowani przez panią Monikę Kusibab oraz panią Agnieszkę Dudę, a krótki koncert pieśni patriotycznych wykonał chór szkolny, którym opiekuje się pan Robert Piękoś. Po części artystycznej słowo do zebranych gości skierował Wiesław Lada – Radny Sejmiku  Województwa Podkarpackiego. Wieczornica zakończyła się wspólnym śpiewem wybranych pieśni patriotycznych. Najsłynniejsze pieśni uczestnicy spotkania śpiewali nie tylko przy nagraniach elektronicznych, ale także przy akompaniamencie akordeonu, na którym przygrywał pan Ryszard Mirowski tworząc niepowtarzalny klimat dawnych lat.

W dniu 11 listopada 2017r. mieszkańcy Gminy Dębica oraz zaproszeni goście zgromadzili się w Kościele pod wezwaniem św. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy, aby uczestniczyć we Mszy Świętej w intencji tych, którzy walczyli i zginęli za to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Przybyłych powitał Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz. Uroczystej mszy świętej przewodniczył Ks. Infułat Władysław Kostrzewa. Przy okazji tej uroczystości miało miejsce oddanie ołtarza po renowacji. W związku z zakończeniem prac konserwatorskich wręczono podziękowania za działalność na rzecz parafii, a szczególnie za zaangażowanie w restaurację kościoła. Otrzymali je: Ks. infułat Władysław Kostrzewa, ks. Piotr  Karwat – były proboszcz parafii w Brzeźnicy, KS. Mariusz Maziarka – proboszcz parafii w Brzeźnicy, wójt Stanisław Rokosz, Rada Gminy Dębica, konserwator Radomir Dawidziak, Jan Halwa oraz Janusz Biruś. Ks. Infułat Władysław Kostrzewa oraz Ks. Piotr Karwat otrzymali także z rąk wójta Stanisława Rokosza pamiątkową monetę oraz sztabkę z wizerunkiem Św. Jana Pawła II.

Po uroczystej Mszy Świętej przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele poszczególnych służb i instytucji jak również mieszkańcy przeszli na cmentarz, gdzie znajduje się Mauzoleum z prochami z 16 pól bitewnych całego świata. Tam oddali hołd Poległym za Ojczyznę. Apel Pamięci poprowadził mjr Lesław Litwin – Szef Wydziału Administracyjnego i Komendant Garnizonu Rzeszów. Przy pomniku poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Oprawę muzyczną uroczystości zarówno w kościele jak i na cmentarzu zapewniła Orkiestra Dęta – Gmina Dębica.

Organizatorami wydarzeń byli: Gmina Dębica, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, Parafia pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy oraz Niepubliczne Przedszkole „Zakątek Malucha” w Brzeźnicy.