„Ponad 128 kilometrów przepłynęli uczestnicy „IV Memoriału Pływackiego im. Jana Pawła II w XIII Rocznicę Śmierci”, oddając hołd Papieżowi”.

W dniu 8 kwietnia br. obchodziliśmy trzynastą rocznicę śmierci Papieża Polaka. Z tej okazji Gmina Dębica, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica we współpracy z Starostwem Powiatowym w Dębicy, Firmą Sparta-Mielec, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Ratownictwem Wodnym Rzeczpospolitej oddział Mielec, Klubem Sportowym „Chemik” Pustków, Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Stobiernej, Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy oraz Parafią św. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu zorganizowali ku czci Jana Pawła II „IV Memoriał Pływacki im. Jana Pawła II w XIII Rocznicę Śmierci”, który odbył się na Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu. Po raz czwarty na terenie Gminy Dębica można było uczestniczyć w takiej formie upamiętnienia życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

Oficjalnie IV Memoriał rozpoczął się o godzinie 1501 odśpiewaniem „Barki” w wykonaniu Norberta Jedlińskiego mieszkańca Gminy Dębica. Po kilku słowach wstępu i powitaniu przybyłych gości przez Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica Krzysztofa Lipczyńskiego oraz krótkiej modlitwie, którą odprawił ks. Roman Woźny, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Starosta Powiatu Dębickiego – Andrzej Reguła, Przewodniczący Rady Gminy Dębica – Piotr Żybura, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica – Krzysztof Lipczyński, Radny Powiatu Dębickiego – Marek Miazga wraz z Robertem Wieczorkiem i Rafałem Cholewą z Firmy Sparta Mielec symbolicznie zapalili świeczki tworzące napis JP II, który płonął przez cały czas trwania Memoriału. Po rozpaleniu świeczek  do startu przygotowywały się pierwsze sztafety składające się z uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Stobiernej i Brzeźnicy, które rozpoczęły pobijanie ustalonego dystansu.

Dla wszystkich uczestników Memoriału na balkonie krytej pływalni przygotowano wystawę poświęconą życiu i pontyfikatowi Papieża Polaka, którą przygotowali uczniowie i grono pedagogiczne Zespołu Szkół w Brzeźnicy i Stobiernej, których patronem jest Jan Paweł II, ponadto podczas trwania Memoriału odbyła się ekranizacja filmu „Karol – Papież, który pozostał człowiekiem” w reżyserii Giacomo Battiato.

26 516 metrów – skąd te liczby? Ma to ścisły związek z czasem trwania pontyfikatu Jana Pawła II, który trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. W tym szczególnym dniu każdy przepłynięty metr był ważny.

IV Memoriał spotkał się z dużą aprobatą mieszkańców nie tylko Gminy Dębica, ale całego Powiatu Dębickiego, którzy w różnym wieku od kilku do kilkudziesięciu lat, licznie przybyli by uczcić pamięć o Papieżu. Był to czas, w którym spotkało się kilka pokoleń, czas który można było poświęcić zarówno na pływanie jak i rozmowę o naszych przeżyciach.

W „IV Memoriale Pływackim im. Jana Pawła II w XIII Rocznicę Śmierci, wzięło udział ponad 700 osób, które zdecydowały się oddać hołd Papieżowi pokonując dystans 128 km 500 m co dało 5140 długości basenu.

Podczas trwania Memoriału nie zabrakło również widowni liczącej ponad 300 osób, która przyglądała się zmaganiom w pokonywaniu kolejnych metrów. Nieoceniona była praca dzieci z Zespołu Szkół z Brzeźnicy i Pustkowa – Osiedla, które skrupulatnie odnotowywały przepłynięte długości basenu.

Słowa uznania należą się ratownikom, którzy czuwali nad zdrowiem i bezpieczeństwem wszystkich uczestników.

Organizatorzy dla uczestników IV Memoriału przygotowali pamiątkowe certyfikaty z obrazkiem św. Jana Pawła II, a dla najwytrwalszych pływaków przygotowano monety okolicznościowe oraz medale z wizerunkiem Jana Pawła II. Ponadto na każdego uczestnika czekały papieskie kremówki ufundowane przez Cukiernię Janusz i Emil Wiktor z Dębicy oraz Ruch Integracji Społecznej, które dodatkowo umilały czas podczas trwania Memoriału.

W tym miejscu szczególnie chcielibyśmy podziękować naszym sponsorom:

  1. Firmie LERG S.A z Pustkowa – Osiedla,
  2. Cukierni Janusz i Emil WIKTOR z Dębicy,
  3. Firmie Budowlanej HABES Brzeźnica,
  4. Ruchowi Integracji Społecznej.

Dzięki którym mogliśmy zapewnić uczestnikom wiele ciekawych pamiątek związanych z uczestnictwem w IV Memoriale. Dziękujemy.