Na stole święcone, a obok baranek, Koszyczek pełny barwnych pisanek

"Na stole święcone, a obok baranek, 
Koszyczek pełny barwnych pisanek
I tak znamienne w polskim krajobrazie
W bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie".

W minioną niedzielę 25 marca odbyła się tradycyjnie już XXI Edycja Przeglądu Plastyki Obrzędowej organizowany po raz kolejny przez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.

W gościnnych przestrzeniach Zespołu Szkól w Brzeźnicy zakwitły kolorowo stoły Wielkanocne przygotowane przez 8 Kół Gospodyń Wiejskich oraz 12 Szkół z terenu Gminy.

Na stołach KGW znalazły się przeróżne potrawy i wypieki, w tym babki, mazurki, pasztety oraz wiele innych potraw tradycyjnie kojarzonych ze Świętami Wielkiej Nocy. Wśród symboli znalazły się: pascha, chlebowe baranki, rzeżucha i skrobane pisanki.

Na stołach szkół roiło się od bibułkowych i kremplinowych kwiatów, wykonanych różnymi technikami baranków, zajączków i kurczaczków. Nie zbrakło też palm i gałązek przystrojonych haftowanymi i szydełkowymi ozdobami.

Przybyłych na spotkanie Gości przywitała Pani Dyrektor CKiB Agnieszka Żurek oraz Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, którzy po krótkim wstępie zaprosili wszystkich do podziwiania i kosztowania Wielkanocnych rozmaitości.

Spotkanie uświetnił występ Chóru z Latoszyna pod dyrekcją Marcina Pyci oraz krótka prezentacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów – gospodarzy. Dla dzieci przeprowadzony został quiz tematycznie powiązany z wiosną, Świętami, w którym padały często zabawne i zaskakujące odpowiedzi.

Po burzliwych obradach Przewodnicząca Jury Pani  Stefania Michałek, na codzień Członek Zarządu 
Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie, ogłosiła wyniki.

W kategorii Kół Gospodyń Wiejskich:

I miejsce – KGW z Brzeźnicy

II miejsce – KGW z Nagawczyny

III miejsce – KGW z Zawady

W kategorii Szkół:

I miejsce – ZS w Gumniskach

II miejsce – ZS ze Stasiówki

III miejsce – ZS w Brzeźnicy

Wszyscy uczestnicy  dostali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Tych klika godzin, przybliżających nas do Świąt Wielkanocnych, minęło bardzo szybko. Pod koniec uroczystości przybyła Pani Poseł Krystyna Skowrońska, która w ciepłych słowach uznania  pogratulowała zwycięzcom i wszystkim uczestnikom.

Przegląd zakończył się wspólnymi zdjęciami pamiątkowymi, po których wszyscy w doskonałych nastrojach udali się na popołudniowy spacer w wiosennym słońcu.