,,A  JA O POLSCE MARZĘ…”

28 września 2017 roku w domu kultury w Pustkowie-Osiedlu miało miejsce spotkanie miłośników twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Wydarzenie pod wymownym tytułem „A ja o Polsce marzę…” rozpoczęło się od powitania przybyłych gości przez dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcina Ciszka. Wizualnym zwiastunem wydarzenia była wystawa dorobku plastycznego i literackiego Wyspiańskiego oraz ilustracje scen z ekranizacji „WESELA”. Dekoracji dopełnił Chochoł w oparach mgły oraz elementy bronowickiej chałupy. Grupa teatralno-kabaretowa ŻABA w charakterystycznych dla epoki kostiumach zapewniła oprawę słowną z elementami śpiewu i tańca oraz teatralizację scen „WESELA”.

Panie z Klubu Aktywnych Kobiet zaprezentowały krakowskie przyśpiewki, a Zespół Pieśni i Tańca „Wisłoczanie” zachwycił brawurowym krakowiakiem . Po scenie hasał „Lajkonik” w takt piosenki „Hej, na Krakowskim Rynku” w wykonaniu grupy wokalnej z Zespołu Szkół  w Pustkowie-Osiedlu.

 Narodowe czytanie nie mogło obyć się bez czytania wybranych cytatów z dramatu. Z tekstem zmierzyli się między innymi: Przewodniczący Rady Gminy, Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek, dyrektorzy szkół, panie bibliotekarki, nauczyciele emeryci oraz młodzież. Widowisko uświetnił duet wokalny Norberta Jedlińskiego oraz Weroniki Chmury.

Autorem scenariusza była pani Dorota Bielatowicz.

W drugiej części spotkania na scenę zaproszono honorowego gościa – panią Dorotę Wyspiańską-Zapędowską, wnuczkę Stanisława Wyspiańskiego, która na tę okoliczność przybyła do nas z Lublina. Wyraziła się ona  z uznaniem o części artystycznej widowiska, a ponadto w sposób humorystyczny i ciekawy zaprezentowała
wspomnienia i wydarzenia z życia swojego sławnego przodka. Chętnie i dowcipnie odpowiadała na pytania dorosłych i młodzieży oraz obdarzyła pamiątkowymi wpisami i autografami na specjalnie przygotowanych kartach i egzemplarzach dramatu „Wesela”.

 Na zakończenie Wójt Gminy Dębica pan Stanisław Rokosz, dyrektor CKiB pan Marcin Ciszek oraz przedstawiciele grupy teatralno-kabaretowej ŻABA przekazali pani Dorocie Wyspiańskiej słowa podziękowania oraz wiązanki kwiatów.

Wydarzenie podkreśliło ogromny dorobek artystyczny Czwartego Wieszcza – Stanisława Wyspiańskiego, a sam tytuł wydarzenia „ A ja o Polsce marzę…” nie był przypadkowy, gdyż Wyspiański marzył o niepodległej Polsce, niestety nie dane Mu było tego doczekać.